No menu items!

ΑρχικήΣΕΡΡΕΣΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ισόπαλος στην Ξάνθη (ΦΩΤΟ)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ισόπαλος στην Ξάνθη (ΦΩΤΟ)

Ωραία εμφάνιση για τον Πανσερραϊκό, κόντρα στον ΑΟΞ, στο βοηθητικό των Πηγαδίων. Η ομάδα των Σερρών δείχνει ιδιαίτερα ανταγωνιστική κόντρα σε αντιπάλους «φαβορί» για την κατάκτηση της ανόδου, δείχνοντας αρετές τόσο με την μπάλα στα πόδια όσο και χωρίς αυτήν.

Ο Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Καβουσάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Δημητρίου, Γιανναράκη, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Ζέρης με τον Φουάση. Οι Κρητικός, Έππας και Ανάκογλου ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Κανίς, Κόντσι και Τσιμίκα να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Συγκέντρωση στο πλάνο

Ο Πανσερραϊκός ήταν η πρώτη φορά που δεν μπήκε με ορμή στο πρώτο ήμιχρονο, όπως στα άλλα παιχνίδια και η Ξάνθη το εκμεταλεύτηκε δημιουργώντας ευκαιρίες απο στημένες φάσεις, πετυχαίνωντας μάλιστα και ένα γκολ στο 9’ με κεφαλιά του Παπάζογλου, με την μπάλα να βρίσκει και στον Δημητρίου πριν προδώσει τον Καβουσάκη για το 1-0.

Απο εκεί και μετά ο Πανσερραϊκός πήρε την μπάλα στα πόδια του, δημιούργησε παιχνίδι κατοχής με ώριμο ψάξιμο απο τα άκρα και διεκδίκησε την ισοφάριση. Τα όβερλαπ λειτούργησαν και οι πάσες στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας βγήκαν, το σχήμα όμως χωρίς καθαρόαιμο σέντερ φορ δεν γέμιζε την περιοχή.

• Για να μαθαίνετε πάντα όλα τα νέα, κάντε like στη σελίδα μας olanea.gr

Στο 29’ μια αντεπίθεση από τις πολλές μετά το 15’ έδωσε το γκολ της ισοφάρισης για τον Πανσερραϊκό με τον Κόντσι να σεντράρει άριστα στην μικρή περιοχή και τον Κανίς να τελειώνει άψογα για το 1-1.

Πριν το τέλος του ημιχρόνου τα “λιοντάρια” είχαν τις ευκαιρίες να προγηθούν στο σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν.

Διαχείριση και υπομονή

Ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μόλις μια αλλαγή, τον Μαρκιόνι αντί του Γιανναράκη στην άμυνα. Η ομάδα μπήκε επιθετικά και απο τα φτερά αιφνιδίασε τον ΑΟΞ με δυο γρήγορες φάσεις.

Στο 55’ μπήκε ο Ριβάλντο αντί του Τσιμίκα που έπαιξε καλά τον ρόλο του ψευτοεννιαριού.

Η σερραϊκή ομάδα κράτησε σταθερό τέμπο χωρίς να δείξει σημάδια κόπωσης και έδωσε την μπάλα στην Ξάνθη κάνοντας καλή διαχείριση τόσο στην άμυνα, όσο και στη μεσαία γραμμή.

Στο 65’ μπήκε ο Σοφιανός και στο 75’ οι Σιδηρόπουλος, Καραμπέρης και ο νεοαποκτηθείς Κουκόλης που είχε μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ ύστερα απο εκτέλεση φάουλ του Κανίς, που αντικαστάθηκε στο 79’ για να εισέλθει ο Μέσσι.

Η Ξάνθη κυκλοφόρησε την μπάλα μέχρι τη μεγάλη περιοχή και το μόνο που κατάφερε ήταν να καταγράψει μερικά σουτ πολύ μακριά από τον στόχο μέχρι το φινάλε του ματς που έληξε ισόπαλλο 1-1.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για την ομάδα των Σερρών, εκτός έδρας με την ΠΑΟΚ Β´ στην Θεσσαλονίκη.

Πανσερραϊκός (Ζεράρ Σαραγόσα):  Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης (Μαρκιόνι 45’), Δημητρίου (Κουκόλης 75’), Φουάσης, Τσιμίκας (Ριβάλντο 55’), Κανίς (Μέσσι 79’), Κρητικός (Καραμπέρης 75’), Έππας, Κόντσι (Σιδηρόπουλος 75’), Ανάκογλου  (Σοφιανός 65’).

Εκτός αποστολής ήταν οι τραυματίες Πίντο, Μασκανάκης.