25.2 C
Serres
Τρίτη, 9 Ιουλίου, 2024
No menu items!

ΑρχικήΣΕΡΡΕΣΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΣΕΡΡΕΣ-ΜΠΑΣΚΕΤ: Η ΑΕΣ κατέκτησε την 7η θέση στο πανελλήνιο εφήβων (ΒΙΝΤΕΟ)

ΣΕΡΡΕΣ-ΜΠΑΣΚΕΤ: Η ΑΕΣ κατέκτησε την 7η θέση στο πανελλήνιο εφήβων (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΑΕ Σέρρες επικράτησε με 66-65 του Ηρακλείου και κατέκτησε την 7η θέση στην Τελική Φάση του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι Σέρρες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 17-7, σουτάροντας με καλά ποσοστά. Ακολούθως το Ηράκλειο μείωσε σε 28-22 στο 17′ και στη συνέχεια έκανε σερί 10-0, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (49-48, 28′).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (51-50) και ο αγώνας εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι. Το Ηράκλειο κρατούσε στα χέρια του νίκη (63-65, 39′), όμως το τρίποντο του Καπετάκη έδωσε το προβάδισμα στις Σέρρες με 66-65 (39:49). Στην εκπνοή ο Μαρκάκης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το Ηράκλειο, με τους Μακεδόνες να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

ΣΕΡΡΕΣ-ΜΠΑΣΚΕΤ: Η ΑΕΣ κατέκτησε την 7η θέση στο πανελλήνιο εφήβων

Δεκάλεπτα: 17-7, 34-26, 51-50, 66-65

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κατσαπρακάκης, Τεφτίκης

ΑΕ Σέρρες (Κακιούζης): Γρηγοριάδης 3, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 18(1), Φαρδέλας 8(2), Καπετάκης 17(2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 14.

Ηράκλειο (Πετράκης): Κανατάκης 7(1), Γενιτσαρίδης 13, Σαραντουλάκης 2, Μουτάφης 4, Κουγιουμτζής 6, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 9(1), Βογιατζάκης 5(1), Κατσούρρι 9(1), Μαρκάκης 2.