Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
No menu items!

ΑρχικήΣΕΡΡΕΣΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΚ.ΤΣΙΜΙΚΑΣ: Πολύ καλός με τη Λίβερπουλ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κ.ΤΣΙΜΙΚΑΣ: Πολύ καλός με τη Λίβερπουλ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετά από τρία σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις όπου ο Άντι Ρόμπερτσον υπερασπίστηκε το αριστερό άκρο της άμυνας της Λίβερπουλ (κατά σειρά απέναντι σε Τσέλσι, Λιντς και Μίλαν), ο Γιούργκεν Κλοπ θέλησε να κάνει αλλαγή σε αυτή τη θέση και να δώσει ξανά φανέλα βασικού στον Σερραίο Κώστα Τσιμίκα, με τον Έλληνα μπακ να βρίσκει έτσι θέση στο αρχικό σχήμα στο 3-0 επί της Κρίσταλ Πάλας για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Αυτό ήταν μόλις το τρίτο ματς του 25χρονου στη βασική ενδεκάδα της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ σε επίπεδο Premier League, με τον Τσιμίκα να παίρνει τη σκυτάλη από το ματς με την Μπέρνλι που είχε την πρώτη του ασίστ (έφτιαξε το 1-0 του Ζότα) και να έχει συμμετοχή στα δύο πρώτα γκολ των κόκκινων.

Η αρχή έγινε στο 43ο λεπτό, με τον Τσιμίκα να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά, τον Σαλάχ να παίρνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Γκουάιτα σε τρομερή επέμβαση και τον Μανέ να παίρνει το ριμπάουντ για να κάνει το 1-0 με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Παρόμοιο σκηνικό δημιουργήθηκε και στο δεύτερο γκολ των κόκκινων, καθώς και η φάση αυτή ξεκίνησε από τα πόδια του Τσιμίκα. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Φαν Ντάικ πάλεψε για την κεφαλιά και ο Σαλάχ εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Γκουάιτα, για να γράψει το 2-0 και να τελειώσει ουσιαστικά το ματς.

Όσον αφορά στο γεμάτο 90λεπτο του Τσιμίκα, ο Έλληνας μπακ έδωσε συνολικά 4 πάσες που έφτιαξαν τελική προσπάθεια για την ομάδα του (25 συνολικά, εκ των οποίων οι 10 εντός εστίας), ενώ μεταξύ άλλων είχε 3 στα 3 κερδισμένα τάκλιν, 6 στις 11 εύστοχες σέντρες, με την αχίλλειο πτέρνα του να είναι οι κερδισμένες μονομαχίες στο χορτάρι που είχε να επιδείξει 4 στις 13.